Skip to main content
Rodzinna Historia Lęku
Dwie Siostry, Warszawa
2020

Książka nominowana do nagrody miasta st. Warszawy w 2021.

agnieszka warnke
mama zawsze wraca

culture.pl kwiecień 2020

Magdalena Żurek
Czytam to

Czytam to maj 2020

MAMA ZAWSZE WRACA. Zawsze”. z okazji Dnia Matki o swojej książce opowiada Agata Tuszyńska

Podcast – Na Marginesach

Lista wzruszeń, czyli moje wrażenia po „Mama zawsze wraca"

Księgarka na regale 22.03.2020

Mama zawsze wraca

Ilustracje: Iwona Chmielewska

Oparta na wspomnieniach ocalałej z Zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Poetycko zilustrowane świadectwo ocalającej mocy miłości i wyobraźni.

Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem, gdy wybuchła wojna. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta kasztany i listki, które przynosiła jej mama, sanki rysowane węglem na podłodze i odwiedzające ją szczury, których na początku wcale się nie bała. Zosia Zajczyk ocalała, jako jedna z niewielu. Po latach opowiada swoją historię.

Zosię poznałam dawno. Podczas pierwszego, a może drugiego przyjazdu do Izraela. […] Połączenie języka i wrażliwości dziecka z okrucieństwem ówczesnej codzienności sprawiło, że wtedy, dwadzieścia lat temu, przerosła mnie ta opowieść. […] Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. […] Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. […] Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa.

Agata Tuszyńska

[…] Moim zadaniem było dopełnić ten wstrząsający i zachwycający tekst obrazami, które (to jedyne, czego byłam pewna) nie będą ilustrowały go w tradycyjnie pojmowany sposób. Jak to zrobić, żeby książka symbolicznie otwierała się i zamykała przed odbiorcą, jak tamta ciemna piwnica? Jak zachować i pokazać sakralny wymiar tego miejsca? Jak je oświetlić, wydobyć z tamtych czasów i przenieść jak najdelikatniej do dzisiejszego świata? I pamiętać, żeby swoją zbyt narzucającą się wizją nie przeszkadzać odbiorcy w osobistym, intymnym przeżyciu? Przecież każdy ma na swój sposób obcować z tą tajemnicą. Obraz ma tu milczeć, ma być w pewnym sensie niewidzialny, a jednak ważny i dotkliwy.[…]

Iwona Chmielewska


Spektakl oparty na sztuce „Mama zawsze wraca"
w POLIN

W komórce na skraju getta spędziła kilkanaśie miesięcy

Wysokie obcasy.pl
16.04.2022

„Nikt cię nie znajdzie” – obiecała Zosi mama...

Newsweek.pl, 18.04.2022

mama zawsze wraca

literasia.pl kwiecień 2020

Mama zawsze wraca

mała czcionka
20.04.2020

Aneta Kwaśniewska

książki w eterze
19.04.2020
oczytany facet
marzec 2020

Robert Łuchniak rozmawia
z Agatą Tuszyńską

polskie radio rdc
15.03.2020

hanna zielińska rozmawia
z Agatą Tuszyńską i iwoną chmielewską

tok fm
13.03.2020

aldona łaniewska-wołłk rozmawia
z Agatą Tuszyńską
i iwoną chmielewską

polskie radio dwójka
16.04.2020