Skip to main content
Narzeczona Schultza
Wydawnictwo Literackie, Kraków
2015

Narzeczona Schulza

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz.  Kilka lat później Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza - genialnego pisarza, malarza, autora "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Ukrywała to przez niemal pół wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni. (fragment książki)

Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na podstawie których Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości i Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza? Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.


Wiktor osiatyński rozmawia z Agatą Tuszyńską

tok FM
08.10.2017

jan Bończa-szabłowski
tajemnicza panna J.

rzeczpospolita
26.08.2015

Dariusz Nowacki
Bruno i juna

gazeta wyborcza
22.09.2015

Mirosław A. Supruniuk
Tak powinno się pisać biografie

gazeta wyborcza
16.11.2015

ŁUKASZ SATARCZUK
PODWÓJNE ŻYCIE JÓZEFINY

NEWSWEEK
24.08.2015

Jerzy Kisielewski rozmawia z agatą tuszyńską

polskie radio dwójka
31.07.2015

Michał Nogaś rozmawia
z agatą tuszyńską

salon trójki
25.08.2015

Hanna Zielińska rozmwia
z Agatą tuzyńską

tok fm
28.08.2015

aneta szeliga rozmawia
z agatą tuszyńską

metro
21.09.2015

Przekłady

LA FIANCÉE DE BRUNO SCHULZ

(francuski)
Wydawca:
Grasset & Fasquelle, 2015
Przekład: Isabelle
Jannès-Kalinowski

Narzeczona Szulza

(macedoński)
Wydawca: Analog, 2016
Przekład: Milica Mirkulowska

Narieczena Szulza

(ukraiński)
Wydawca: Wydawnictwo 21, 2018
Przekład: Wiera Meniok