Skip to main content
Wydawnictwo MG, Warszawa
2016
rysunek Danuty Konwickiej
szkice K.K. Baczyńskiego
Waldi, maskotka Olimpiady
w Monachium, 1977
rysunki Sławomira Mrożka
Grydzewski-Jamnik, karykatura Edwarda Burreta, 1946

Jamnikarium

Co łączy Picassa, Czechowa i Marlona Brando, królową Wiktorię, Marilyn Monroe i Coco Chanel? Jamnikolubstwo. Warhol i Hockney, Fałat i Potworowski cierpieli na podobną skłonność. Także K.K.Baczyński i Stanisław Lem, Jerzy Waldorff i Sławomir Mrożek… Dotknięta nią była również Michalina Wisłocka, Beata Tyszkiewicz i Monika Żeromska. I wielu innych.

Kto jest kim w jamniczym świecie?
Co jest esencją Jamniczości?
Nieoczywista uroda?
Niezależność, waleczność, nieustępliwość???
Artystyczna dusza???

O tym jest ta książka...

„Błędem, który wciąż powtarzamy, jest spodziewanie się od ludzi wierności uczuć - przecież od tego Bóg dał ludziom psa” - pisała Magdalena Samozwaniec. Jamnicze wcielenie tychże przedstawia ta książka.


Jest po prostu urocze!

Izabela Raducka-Dąbrowska, Czytadelko.pl

Niezmiernie sympatyczna i pouczająca lektura, dająca szeroki pogląd nie tylko na sprawy stricte kynologiczne, ale przede wszystkim kulturowe. To że jamniki odegrały w kulturze rolę niebagatelną, nie ulega wątpliwości.

Katarzyna Krzan, Krzan.blox.pl

Tę cudowną książkę pragnę polecić wszystkim, którzy kochają zwierzęta, a szczególnie psy jamniki. Autorka – Agata Tuszyńska w ciepły i barwny sposób przybliża sylwetki wielkich ludzi oraz ich czworonożnych pupili – jamniki gładko-, długo- i szorstkowłose. To zapis bezwarunkowej miłości człowieka i zwierzęcia (…). Książka wzrusza i uczy, pokazuje, że posiadanie jamnika to wielkie wyzwanie dla jego właściciela.

EKA, Szczecinczyta.pl

Bardzo niezwykły w formie, jak i w treści, leksykon.

… pojawia się także zróżnicowana narracja. I to ona buduje wyjątkowy klimat książki. Agata Tuszyńska daje prawdziwie mistrzowski popis swego talentu. Prowadzi opowieść w sposób empatyczny, ciepły, ogniskujący w sobie pozytywną energię, wspierającą klimat przekazywanych treści.

Ilona Słojewska, Teatrdlawas.pl

Dlatego też książka "Jamnikarium" stanie u mnie w domu na miejscu honorowym.

Agata Kądziołka, Duzeka.pl

Jeśli w kawiarni, tramwaju, poczekalni u dentysty zobaczycie kogoś z nosem w książce; kogoś, kto na przemian to wzrusza się, to znów śmieje, znak niechybny, że czyta “Jamnikarium”.

Aleksandra Buchaniec-Bartczak, fzp.net.pl

Tuszyńska (…) wie, jak czarować rzeczywistość słowem. (…)
Słowem - prezent dla psiarzy (a zwłaszcza jamnikolubnych) idealny.

Wyliczanka.eu, martinwoolf.blogspot.com.

Jamnikarium jest pełne pasji, ciepła, humoru, miłości do czworonogów.

Agnieszka Grabowska, zycieipasje.net

Zachwytom, nieustannym ochom i achom towarzyszyły ciche westchnienia, które wspólnie stanowiły wzorowe potwierdzenie, iż Agata Tuszyńka talent niewątpliwie posiada, i to nie tylko w kwestii lekkiego gawędziarstwa, ale przede wszystkim w jej godnej pozazdroszczenia umiejętności zarażania czytelników pasją jamnikolubstwa. A w tej osobliwej pasji chodzi przede wszystkim o to, by w centrum ludzkiej  uwagi znajdował się nieustannie krótkonożny kłapouch, zwany potocznie jamnikiem.

Asia, Antykwariatzciekawaksiazka.pl

Nie ulega wątpliwości, że od samych jamników należy jej się mocne przybicie łapy. Oby i inne rasy doczekały się takiej ambasadorki.

Danny Moore, opetaniczytaniem.pl

Podczytywałam sobie w okresie świątecznym nad talerzem z pierniczkami i było to naprawdę smakowite. Wzmaga co prawda chęć na posiadanie jamnika, ale kto wie, kto wie…

Malita, coczytamalita.pl

Roman Prażyński rozmawia z Agatą Tuszyńską

VIVA nr. 23, 2016