Rodzinna Historia Lęku
Wydawnictwo Literackie, Kraków
2007

Ćwiczenia z utraty

Ćwiczenia z utraty to zapis dramatycznego roku wspólnej walki Agaty Tuszyńskiej i jej męża Henryka Dasko z chorobą nowotworową Henryka. Dzielili życie przez kilkanaście lat. Między kontynentami, z  daleka, kawałkami wydzieranego z pracowitego czasu obojga, po parę dni, tydzień, rzadko więcej. Ich czas miał się właśnie zacząć, ale mężczyzna, którego kochała i z którym miała się zestarzeć, śmiertelnie zachorował. Wyrok był nagły i jednoznaczny…

*

Książka Agaty Tuszyńskiej opowiada o przygniatającej bezwzględności choroby i nieoczekiwanych, bez mała cudownych okresach ozdrowienia, o niezmiennym mocnym uczuciu, o żydowskim ślubie, który wzięli pomimo braku perspektyw i o ostatniej wyprawie na narty. I o tym, jak Henryk żegnał się z Ojczyzną, kiedy ryzykując życiem, podjął ostatnią heroiczną podróż do Polski. To kronika bezprzykładnej walki o nadzieję, którą prowadzi dwoje kochających się ludzi. Przyjaciele wspierają ich wówczas, gdy nie godzą się na pesymistyczne diagnozy i wtedy, gdy muszą przyjąć zbliżanie się nieuchronnego.

Z jednej strony, Ćwiczenia z utraty to rzeczowo prawie na „gorąco” spisywany dziennik, który odsłania grozę choroby oraz to, że nikt nie jest przygotowany i oswojony ze śmiercią. Z drugiej strony to piękna, emocjonalna książka poetycka. Opowieść o miłości, śmierci i walce o godność umierania.


Jan Strzałka rozmawia
z agatą tuszyńską

tygodnik powszechny
nr. 43 2015

Magda Karst rozmawia
z agatą tuszyńską

PDF nr.3 2007

Anna Janko

gazeta wyborcza
27.10.2007

Katarzyna Kubisiowska rozmawia z agatą tuszyńską

rzeczpospolita
nr. 234 2007

Marta Buszko
i Katarzyna Izdebska rozmawiają z agatą tuszyńską

wirtualna polska
14.10.2007

Fragmenty książki czytane przez Agatę Tuszyńską
Fragment 1
Fragment 2
Fragment 3
Fragment 4
Fragment 5

Wywiady
Wywiad Beaty Kęczkowskiej z Agatą Tuszyńską

Przekłady

Exercises de la perte

(francuski)
Wydawca: Grasset, 2009
Przekład: Jean-Yves Erhel
Family history of fear

Ćwiczenia z utraty

(koreański)
Wydawca: DD World, 2011